Poslední léta jsou v hodně horká a suchá. Kde se v Českém ráji smočit? Koupaliště bývají přeplněná lidmi, voda přechlorovaná, u stánků dlouhé fronty a ještě musíte zaplatit vstupné. V Českém ráji ale existují i místa, kde je také čistá voda, vstupné se neplatí a užijete si tam mnohem více klidu než na koupalištích. Vyberte si v článku a vyrazte na koupačku.

Asi tušíte, že když se nechcete mačkat v bazénu s dalšími stovkami lidí, musíte vyrazit mimo klasická koupaliště. Těch je v Českém ráji několik a jejich seznam najdete všude.

Kromě koupáků se ale osvěžíte také v rybníce, vodní nádrži, na přehradě nebo v řece. Kvalita vody různě kolísá. Proto je na některá místa lepší vyrazit jen na jaře, a v horkém létě zase jinam. Rybníky, jezera či lomy se hodí na jarní koupání a smočení začátkem léta. V horkém létě si raději vyrazte na přehradu nebo k řece. Tak do vody!

Věžický rybník neboli Věžák – skály jako v zrcadle

Věžický rybník
Věžický rybník.

Koupání ve Věžáku zažijete s výhledem na skály, které zasahují až do vody a na hladině Věžáku se odrážejí jako v zrcadle. Rybník je však docela mělký, proto se v něm voda rychle kazí a začátkem léta už bývá plná sinic. Proto koupačku ve Věžáku mohu doporučit jen pro jarní dny, případně na začátek léta. Záleží na počasí.

Na břehu na straně u silnice je travnatá pláž, do vody můžete vlézt i od skal nebo z druhé strany. Jen pozor na makadamové ostré kameny, které děti rády házejí na zamrzlý led a s příchodem jara klesnou na dno. Parkování kousek od rybníka grátis. 

Rokytnický rybník zvaný Rokytňák – koupání s výhledem na Trosky

Asi nejčistší voda ze všech českorajských rybníků je v Rokytnickém rybníce – Rokytňáku. Ze strany od hráze vedou do vody schody, máte pěkný výhled na Trosky. Rokytnický rybník je hlubší než Věžický. Díky tomu voda vydrží o pár týdnů déle čistší. Ale i v Rokytňáku se začátkem léta nánosy řas i sinic bohužel objevují. Do Rokytňáku se dá vlézt také z druhé strany, kde je rovněž vstup do rybníka Hrudka. I v něm bývá voda docela čistá.

Komárovský rybník – Branžež se skalním masivem Sokolka na pozadí

Jaké je to koupat se v Nebi, Pekle nebo Duu? To poznáte, když vlezete do Komárovského rybníka z kempů Peklo, Nebe či Duo. Ze všech se dá do vody vstoupit. Voda na Branžeži, jak se to tady často označuje, je však velice mělká. 

Začátkem léta už se sinice objevují i zde. Ale během celého jara bývá v posledních letech voda pěkně čistá. Na některých stranách je i písečná pláž, také dno rybníka je písečné. Komárovský rybník je druhým největším rybníkem Českého ráje.

Drhlenský rybník – smočte se a pak na pivko

Asi 2 km od Branžeže po turistické stezce na jih je Drhlenský rybník. V posledních letech v něm ale nebývá moc vody. Začátkem jara je však voda docela čistá. Můžete to zkusit. Hned u rybníka je i kemp. Ve vísce vedle – v Suhrovicích – je vyhlášená pivní hospoda, kde čepují různé pivní speciály.

Jinolické rybníky – Oborský rybník, Vražda a Němeček

Ani Jinolické rybníky nejsou moc hluboké, ale voda v tom největším – Oborském – bývá ucházející i začátkem léta. Přímo u rybníku je kemp.

Koupání v Jičíně – rybníky v okolí moc ke koupání nejsou

V okolí Jičína jsou například rybníky Dvorecký, Šibeňák, Hádek, ale ty na koupání moc nejsou. Líbí se v nich asi jen rybám. Přímo ve městě je ještě rybník Kníže, k němu navazuje vodní park s koupalištěm za poplatek.

U rybníka na Žehrově

Na Žehrově u Žďáru je také rybník, na osvěžení může v pohodě stačit. Vnitřek těla si pak osvěžíte třeba u občerstvovny, která je přímo u rybníka.

A co další rybníky v Českém ráji?

Bohužel, koupání v nich doporučit nemohu. Voda bývá špinavá a zelená už od brzkého jara, z polí nad rybníky se do nich zřejmě splachuje spousta živin z hnojiv, což mají sinice asi rády a daří se jim. Záleží však na tom, jaké máte nároky. Co je pro někoho voda špinavá a zelená jak brčál, může jinému připadat čistá skoro jako horská studánka.

Lidé se koupají i na Nebáku, Roudném, občas možná i na Krčáku, viděl jsem také odvážlivce v Podsemínském rybníku. Voda v nich ale bývá dost špinavá po celý rok.

Stejné je to v případě největšího rybníku v Českém ráji – Žabakoru a blízkém Oběšenci. Na „Žabáku“ koupání navíc zakazuje cedulka rybářů. Kousek dál, od Příhraz směrem na Žehrov, jsou další rybníky, ale ani ty na koupání vhodné nejsou. 

Obdobná situace s čistotou vody je také u třech rybníků mezi Valdštejnskem, Bělou u Turnova a Sekerkovými Loučkami – nazývá se to zde U Rybníka.

Rybník a rybníčky jsou rovněž u Sedmihorek, jeden přímo u autokempu. Bohužel i zde se voda rychle kazí a v létě už bývá plná sinic. Na jaře to ještě jde.

Máte tip na nějaké další rybníky v Českém ráji, které bývají hezky čisté po celý rok? Dejte vědět.

Písečáky, písáky, lomy a jezera

U vody
U vody.

V Českém ráji a jeho okolí je několik bývalých pískoven a lomů. Voda v nich bývá zjara docela čistá, s příchodem horkého léta se většinou rychle kazí. Můžete zkusit kvalitu vody Malého Písečáku v Příšovicích, u Mnichova Hradiště mezi Veselou a Ptýrovcem, kde je i vodní vlek. Anebo zajeďte prozkoumat bývalé lomy nad Železným Brodem, u Jirkova a Jílového.

Za humny ráje na přehradu do Lbc nebo Jnc

Vodní nádrž Harcov v Liberci – čistá voda i v létě

Asi 30 kiláčků od hranice Českého ráje směrem na sever se naděje na čistou vodu zvyšuje. Liberecká přehrada je ve vyšší nadmořské výšce, díky tomu se v čisté vodě vykoupete třeba i po celé léto. A kdyby to nestačilo, ještě více na sever, směrem do Jizerských hor, jsou další vodní nádrže – Fojtka, Mlýnice nebo Bedřichov na Černé Nise. Ale to už v Českém ráji není.

Vodní nádrž Mšeno v Jablonci nad Nisou – Jablonecké moře

Stejně daleko jako do Liberce je to i do Jablonce nad Nisou. V městské části Mšeno leží jedna z nerozlehlejších vodních nádrží v Jizerkách, kde se můžete vykoupat. Místní jí říkají Jablonecké moře.

Skoro po celém obvodu jsou písečné i travnaté pláže a občerstvovny. Voda bývá čistá většinou až do půli léta. Pak i zde se bohužel začínají objevovat sinice. Velký kus kolem přehrady můžete urazit také na kolečkových bruslích po pěkné stezce.

To nejčistší na konec

Kde se smočit, kromě koupališť, když se už všechny přírodní plochy i vodní nádrže začínají zelenat? V řece.

Řeka Jizera – od Semil až do Mnichova Hradiště

Jizera protéká skoro celým Českým rájem. Koupat se v ní dá už od Semil až po Mnichovo Hradiště. Vody v létě nebývá moc, ale někde se dá i v pohodě zaplavat, hlavně nad jezy. Během brzkého jara, když na horách taje sníh, i po deštích, může mít řeka hnědou barvu a stává se z ní dravý tok. Tehdy do ní raději nelezte.

Známá pojizerská českorajská koupací místa jsou: Semily u lávky na Ostrově, Podspálov u soutoku s Kamenicí, Železný Brod pod jezem, Malá Skála u jezu, Dolánky u jezu, Přepeře nad jezem, Loukov pod mostem, Březina u jezu, Hubálov u jezu, Hněvousice u jezu u Vostrova.

Další koupací místa na Jizeře jsou Mnichovo Hradiště pod mostem i u jezu u elektrárny, anebo třeba až v Podlázkách u Mladé Boleslavi. Jizera bývá hezky čistá a osvěžující po celé léto.

Horská řeka Kamenice – ledové osvěžení

Kamenice teče Jizerskými horami a u Podspálova se vlévá do Jizery. Koupat s v ní můžete skoro po celém toku, stačí najít vhodný přístup nebo tůňku. Pěkné koupací místo je například kousek nahoru po toku od nástupu na Palackého stezku nad Podspálovem.

Procházka lesem nad Jizerou Palackého stezkou je fajn. Hezky to tam chladí. Z Podspálova můžete dojít třeba až do Plavů nebo Tanvaldu a zpátky se vrátit vlakem.

Na jaře bývá na Kamenici i mistrovství ČR ve sjezdu divoké vody, kam pravidelně vyrážíme fotit.

Řeka Mohelka – když jedete okolo

Mohelka teče po severním okraji Českého ráje údolím Mohelky. Koupacích míst moc není, dá se smočit různě u mostků, například pod Letařovicemi. Když pojedete okolo, může přijít vhod, voda v ní bývá čistá. V Mohelnici nad Jizerou bývá tradiční neckyáda.

Pro hledání zmíněných míst použijte například Mapy.cz.

Chybí vám v souhrnu známé místo, kde se dá v přírodě během léta vykoupat v čisté vodě? Napište, doplním.

Příjemnou koupačku v Českém ráji!