V srdci jihozápadní části Českého ráje, v okrese Mladá Boleslav, se tyčí jedna z nejnovějších rozhleden v regionu – rozhledna Čížovka. Tato rozhledna je výjimečná nejen svou polohou a architekturou i výhledy, ale také trošku složitější historií svého vzniku. Podívejte se, jak to na Čížovce vypadá.

Historie rozhledny Čížovka

Rozhledna Čížovka je relativně nová rozhledna v Českém ráji. Její výstavba začala někdy v roce 2012, ale kvůli řadě komplikací byla dokončená až v roce 2017.

Výhledy z rozhledny Čížovka
Výhledy z rozhledny Čížovka.

Problémy s pozemky, s dotacemi a zánik společnosti, která byla dodavatelem stavebních prací, způsobily, že výstavba byla dokončená až po pěti letech. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 28. února 2017.

Moderní rozhledna Čížovka v Českém ráji má tvar jehlanu
Moderní rozhledna Čížovka v Českém ráji má tvar jehlanu.

Architektura a výhled z rozhledny Čížovka

Rozhledna Čížovka je postavená na kamenném soklu a kombinuje dřevo a ocel. Je vysoká 39,4 m a má 154 schodů.

Spodní nástupní patro na rozhlednu Čížovka
Spodní nástupní patro na rozhlednu Čížovka.

Zajímavostí rozhledny jsou dva vysunuté balkony z vyhlídkové plošiny ve čtvrtém patře, které mají prosklenou průhlednou podlahu.

Prosklená plošina na rozhledně Čížovka
Prosklená plošina na rozhledně Čížovka.

Z rozhledny je výhled na sever na Český ráj s výrazným vrchem Mužský, hrady Bezděz, Trosky, zámek Humprecht a na severovýchodě Krkonoše. Na opačné straně je vidět město Mladá Boleslav s továrním komínem závodu Škoda Auto.

Výhledy z Čížovky – vrch Vyskeř
Výhledy z Čížovky – vrch Vyskeř.

Výlety do Českého ráje: Rozhledna Čížovka a další

Rozhledna Čížovka je otevřená od dubna do listopadu a je přístupná přímo u silnice Malobratřice – Čížovka (odbočka ze silnice II/268). Nejbližší zastávka autobusu je asi 300 m směrem na Kamenici. Po přilehlé silnici vede cykloturistická trasa č. 8150.

Úplně nahoře na rozhledně Čížovka
Úplně nahoře na rozhledně Čížovka.

Kromě rozhledny Čížovka, nabízí Český ráj i další rozhledny a vyhlídková místa, například vrch Mužský, který je s nadmořskou výškou 463 m n. m. nejvyšším bodem Příhrazských skal v Českém ráji a zároveň i okresu Mladá Boleslav. Dalšími zajímavými místy v blízkém okolí jsou Příhrazské skály, hrad Valečov nebo hrad Kost či zámek Humprecht.

Výhledy z rozhledny Čížovka
Výhledy z rozhledny Čížovka.

Český ráj je plný krásných rozhleden a míst, která stojí za návštěvu. Rozhledna Čížovka je jednou z nich a je skvělým místem pro výlet a výhledy do Českého ráje.

Pohled z rozhledny Čížovka na prosklenou plošinu
Pohled z rozhledny Čížovka na prosklenou plošinu.