Mužský je s nadmořskou výškou 463 m n. m. nejvyšším bodem Příhrazských skal v Českém ráji a zároveň i okresu Mladá Boleslav. Bývalou sopku najdete zhruba 5 km východně od Mnichova Hradiště, nad stejnojmennou obcí Mužský. Podívejte se, co je tam zajímavého.

Geomorfologicky vrch Mužský náleží do podokrsku Příhrazská vrchovina Vyskeřské vrchoviny v rámci podcelku Turnovská pahorkatina a celku Jičínská pahorkatina.

Skot na svazích Mužského, Český ráj
Skot na svazích Mužského, Český ráj.

Po vystoupání nahoru budete mít kruhový výhled po celém regionu. Když je dobrá viditelnost, dohlédnete i na polské Krkonoše, Jizerské hory, do severních Čech i k Praze. Na jaře na svazích Mužského kvetou trnky, třešně a dole v sadech jabloně. Hezká podívaná.

Kamenná mohyla, Mužský, Český ráj
Kamenná mohyla, Mužský, Český ráj.

Na vrcholu stojí kamenná mohyla připomínající pozici rakouských děl v prusko-rakouské válce z roku 1866. Vrchol je přístupný odbočkou ze zeleně značené turistické trasy, která vede ze Skalky přes obec Mužský na Krásnou vyhlídku, nebo po silnici z obce Zásadka, po které k odbočce na Mužský dojedete t i autem.

Tip: Až se na Mužský vypravíte, raději si přibalte větrovku a čepici, skoro pořád to tam dost fičí, podobně jako třeba na Kozákově nebo na Vyskři.

Kousek dál je restaurace a penzion Na Krásné vyhlídce, kde se můžete občerstvit. Tam cesta pro auta končí a dál můžete pokračovat pěšky po třech trasách – ke Studenému průchodu a na Drábské světničky i Valečov, na druhou stranu přes Starou Hradu do Příhraz nebo ještě další cestou do Příhraz.

Výhledy z Mužského
Výhledy z Mužského.