Kam vyrazit na krátký výlet, jenom se na hodinku či dvě trochu provětrat? Třeba do Příhraz. Odtud vede několik cest na různé strany. Pokud však nechcete stoupat po schodech na skály, bude se hodit modrá na Kurovodice. Podívejte se, co vás čeká.

Parkovat se dá buď u bývalého hotelu, ale tam je to placené. Jde to i zdarma pod lesem, když na začátku Příhraz odbočíte doprava do kopce.

Přímo odsud vyrazte modře značenou turistickou trasou směrem na Kurovodice. Čeká vás 4–5km kolečko, záleží, kam až to natáhnete. Od jara pozor na šílence na horských kolech, občas se nějaký vyřítí, raději si hlídejte psy.

Někdy v době křídy až terciéru tady bylo moře, ostatně, jako skoro všude jinde. Tehdy začaly sedimentovat písky, které dnes po trase spatříte v podobě zajímavých skalních útvarů a věží.

Český ráj je skalami „posetý“, akorát že mnoho z nich už dávno přerostly smrky či borovice. Cesta je písčitá, sem tam bahýnko.

Po modré dojdete až ke Kurovodicím, nad psychiatrickou léčebnu. Po cestě budete míjet skály, od jara borůvkové porosty, na podzim možná najdete i nějaký hříbek.

U Kurovodic se třeba otočte, anebo to vezměte okolo vyschlého rybníka nad léčebnou a pokračujte spodní cestou směrem zpět. Anebo se vraťte asi půl kiláčku na rozcestí, tam pak odbočte mírně vlevo. Hodí se aplikace mapy.cz

Po spodní neznačené cestě dojdete až k rybníku Oběšenec. Voda tam bývá špinavá, na koupání to nebude. Možná však spatříte relaxující labutě nebo jiné vodní ptáky. A ten klídek! Pokud tedy na blízké střelnici nemají zrovna myslivci cvíčo a nepálí to tam.

Do rybníka vtéká potůček, na kterém neznámí autoři vybudovali mnoho vodních mlýnků. Ty se budou dětem líbit. Zaměříme se na ně třeba někdy v budoucnu.

Kam dál? Pak už vás čeká jen asi kiláček mírně nahoru zpět k autu. Tak co, dobrá vyvětrávačka? Příště zase vyrazíme někam jinam.