V malebném srdci Českého ráje, v oblasti Hruboskalska, se nachází jedna z méně známých, ale o to fascinujících vyhlídek – Janova vyhlídka. Toto místo je skvělou zastávkou pro všechny milovníky přírody, turistiky a nezapomenutelných výhledů do kraje. Leží trochu mimo „turistickou dálnici“. Co z Janovy vyhlídky uvidíte?

Historie Janovy vyhlídky

Bohužel zatím nevíme přesně, po kterém Janu nese tato vyhlídka svůj název, časem třeba doplníme. Ale jedno je jisté – od doby svého vzniku přitahuje Janova vyhlídka návštěvníky svou jedinečností a neopakovatelnými výhledy na Skalák, Čertovu ruku, Maják.

Výhled z Janovy vyhlídky, Hruboskalsko, Český ráj
Výhled z Janovy vyhlídky, Hruboskalsko, Český ráj.

Cesta na Janovu vyhlídku

Janova vyhlídka se nachází mimo hlavní turistický tah, který vede od Hlavatice přes hrad Valdštejn, zámek Hrubá Skála a dál na Trosky. To jí trochu dodává na exkluzivitě.

Skalní útvar Maják, Hruboskalsko, Český ráj
Skalní útvar Maják, Hruboskalsko, Český ráj.

Na rozdíl od některých jiných vyhlídek v Českém ráji, kde se v hlavní sezóně zřejmě setkáte s davem turistů, nabízí Janova vyhlídka klidnější prostředí.

Cesta na Janovu vyhlídku
Cesta na Janovu vyhlídku.

Cesta na Janovu vyhlídku vede modrou turistickou značkou nahoru od Lázní Sedmihorky po staré Angrově pramenné stezce. Dorazíte na ni i z druhé strany, když pod vrchem Cestník, u Kavčin, na cestě od hradu Valdštejna odbočíte doleva.

Rozcestník U Kavčin, Hruboskalsko
Rozcestník U Kavčin, Hruboskalsko.

Co můžete z Janovy vyhlídky vidět?

Janova vyhlídka nabízí úchvatný výhled na Hruboskalské skalní město. Z vyhlídky můžete obdivovat skalní formace, skalní věže a masivy jako je Maják s typickou českou vlajkou, Čertova ruka a další, až po Kozákovský hřbet. Tento výhled je jedním z nejkrásnějších v celém Českém ráji a je skvělým místem pro piknik nebo odpočinek po dlouhé turistické túře.

Výhled z Janovy vyhlídky, Maják, skalní město
Výhled z Janovy vyhlídky, Maják, skalní město.

Kam dál pokračovat

Po návštěvě Janovy vyhlídky můžete pokračovat na další zajímavá místa v Českém ráji, které jsou v pěší dostupnosti. Hned v blízkosti se nachází hrad Valdštejn, jeden z nejstarších hradů v Českém ráji, obklopený krásnou přírodou a lesem.

Pokud se vám líbí skalní města, projděte si Hruboskalské skalní město, které je jedním z největších skalních měst v Českém ráji. Zde můžete obdivovat úchvatné skalní věže a útvary.

Skalní útvar Čertova ruka, Hruboskalsko, Český ráj
Skalní útvar Čertova ruka, Hruboskalsko, Český ráj.

Dalšími vyhlídkami v blízkosti jsou vyhlídka U Lvíčka a Na Kapelu na červené turistické trase, které také nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Pokud máte zájem o historii a architekturu, zámek Hrubá Skála je jen krátkou procházkou od Janovy vyhlídky. Tento zámek je postavený přímo na skalách a i odsud si užijete nádherný výhledy do okolí.

Na druhou stranu můžete směřovat k méně známé Radeči a navštívit rovněž okolé Kopicova statku s blízkou skalní reliefní galerií, který je ukázkou tradiční lidové architektury v Českém ráji.

Cesta z Janovy vyhlídky ke Kavčinám
Cesta z Janovy vyhlídky ke Kavčinám.

Další vyhlídky v Českém ráji

Kromě Janovy vyhlídky, má Český ráj mnoho dalších vyhlídek a několik rozhleden. Například rozhledna Čížovka je jednou z nejnovějších rozhleden v regionu. Dalšími zajímavými vyhlídkami jsou Mariánská či Zámecká vyhlídka, anebo Prachovna přímo nad zámkem Hrubá Skála.

Infopanel Janova vyhlídka, Český ráj
Infopanel Janova vyhlídka, Český ráj.

Český ráj je plný krásných vyhlídek, které stojí za návštěvu. Janova vyhlídka je jednou z nich a je skvělým místem pro pohledy do Českého ráje v každém ročním období.