V Českém ráji je hodně pěkných vyhlídek. Aby z nich bylo dobře vidět, bývají na kopcích nebo na skalách, to je jasné. Jenže kvůli tomu jsou hůře dostupné pro návštěvníky, kteří strmé výšlapy či delší vzdálenosti nezvládnou. Chodí vám to hůře? Třeba uvítáte přehled českorajských vyhlídek s dobrou dostupností co nejblíže autem.

1) Krásná vyhlídka

Na Krásné vyhlídce.

Na Krásné vyhlídce v Příhrazských skalách je restaurant a penzion. Je to asi nejjednodušší způsob, jak se v pohodě podívat na Český ráj z výšky, s drinkem v ruce. Zaparkujete zde zdarma. Když si sednete na zahrádku restaurace, budete mít parádní výhled do kraje na největší rybník Českého ráje Žabakor i Ještěd. Pokud je venko nevlídno, hezky vidět je zevnitř restaurace. Doporučuji rezervaci.

2) Skalní vyhlídka pod Krásnou vyhlídkou

Vyhlídka pod Krásnou vyhlídkou.

Od Krásné vyhlídky stačí popojít cca 250 metrů směrem na Drábské světničky, pak odbočit doprava dolů a po dalších asi 100 metrech se dostanete na skalní masiv Rovné skály, odkud je krásný výhled na Káčov, hoškovickou runway, Ještěd, Ralsko i další kopce.

3) Vyhlídka na Bezděz na Pohoři

Vyjeďte si na výlet přes Všeň do Olešnice a pak serpentinami nahoru na Pohoř. Až vyjedete nahoře z lesa, je hned vpravo malá odbočka. Tam někde můžete zaparkovat a popojít pár desítek metrů dolů na Vyhlídku na Bezděz. Cesta je značená. Uvidíte část Příhrazských skal, Bezděz, Severočeskou tabuli a v dáli České středohoří. Parking grátis, ale na soukromém pozemku.

4) Výhledy z Kozákova

Vyhlídka z Kozákova.

Na nejvyšší horu regionu vyjedete autem také. Stačí pak popojít několik metrů na západ ke svahu a před vámi se objeví parádní výhled skoro na celý Český ráj i Ještěd. Když se z parkoviště vydáte na druhou stranu, uvidíte Krkonoše. Parkoviště je během sezóny placené, fyzicky zdatnější si mohou vyšlápnout na rozhlednu.

5) Pod Samotočí nad Tatobitami

Pod Samotočí
Pod Samotočí.

Když se autem vydáte z Tatobit po úzké spojovací silničce nahoru na Kozákov, dojedete až na Otakarovu farmu. Stačí pak kousek popojít zase po silničce dolů a budete mít Český ráj jako na dlani. Děti tam mají parádní dětské hřiště s výhledem. U Otakara se můžete třeba pak obsloužit v Samotoči.

6) Hamštejnský hřeben

Nad obcí Koberovy je vrch Hamštejn a Hamštejnský hřeben. Z Koberov se dá kus nahoru vyjet autem. Cesta je sice zpevněná, ale dost úzká, tak dávejte pozor. Z Hamštejna je parádní výhled na Český ráj, ke kterému jste blíž než na Kozákově, protože tam už je to docela vysoko.

7) Valdštejnská zákoutí

Vyhlídka z hradu Valdštejn.

Pěkná vyhlídka na Hruboskalské skalní město je ze zadní části hradu Valdštejn, na III. skalním bloku. Od vstupu ke hradu je to jen pár desítek metrů a několik schodů. Máte-li označení pro invalidy, můžete parkovat až nahoře před vstupem do hradu. Spodní parkoviště je během sezóny placené.

8) Nádvoří zámku Hrubá Skála

Z nádvoří zámku Hrubá Skála je výhled na Kozákov a přilehlou část Českého ráje. Zaparkovat můžete před zámkem, z parkoviště je to pár desítek metrů na nádvoří. Parkoviště je placené.

9) Zámecká grotta zámku Hrubý Rohozec

Na okraji Turnova je zámek Hrubý Rohozec. V zámeckém parku, nad údolím Jizery, naleznete branku a pár schodů na Zámeckou grottu. Je to vyhlídka na Turnov, vidět je až na Valdštejn. Parking je před zámkem.

10) Zahrada zámku Svijany

Vyhlídka ze zahrady Zámku Svijany.

Hezký relax a výhled je také ze zámecké zahrady zámku Svijany. Zámek je pro veřejnost otevřený teprve pár let, tak toho využijte. Zaparkujete přímo před nádvořím.

11) Výhledy pod Troskami

Výhled pod Troskami.

I když to třeba až nahoru na Trosky nezvládnete, stačí dojet na parkoviště pod Troskami a trošku se projít na obě strany. Výhled je odsud překrásný. Parkoviště je během sezóny placené.

12) Ještěd

Ze zimního Ještědu
Ze zimního Ještědu.

Pokud chcete vidět celý kraj a ještě hodně navíc, vyjeďte si autem až nahoru na Ještěd. Je sice už za hranicí Českého ráje, ale uvidíte mnohem dál, Liberec, Jizerské i Lužické hory, Krkonoše, v případě dobré viditelnosti možná až do Prahy.

Autem skoro až na vyhlídku

Na všechna zmíněná místa nebo do jejich těsné blízkosti dojedete pohodlně autem. Nemusíte šlapat desítky schodů na rozhlednu. Chybí vám zde nějaké pěkné, dobře dostupné místo s výhledem na Český ráj? Dejte vědět.