Návštěvníci Českého ráje do skály v Příhrazských skalách vyryli velký nápis.“ Tak nějak zněla zpráva, která se 30. července 2019 objevila na FB stránce CHKO Český ráj a následně obletěla snad všechna regionální média. Součástí byla i fotografie údajně dokládající čin.

Jenže fotka vypadala tak nějak uměle, proto se na sociálních sítích a v diskusích pod články vytvořily dva tábory, jejichž zástupci si vzájemně dokazovali pravdivost snímku či fikci. Jak to tedy je doopravdy? Je fotka skutečná nebo ne? Vydal jsem se na místo osobně a pořídil dokumentaci, která to všechno uvádí na pravou míru. Alespoň zčásti. Podívejte se na fotky i video v článku.

Velký nápis vyrytý do skály

Párek turistů na skále v Českém ráji, za nimi výhled do krajiny. Klasická scéna, kterých se na Instagramu i dalších sítích objevuje denně mnoho. Jenže pod těmito návštěvníky byl na fotografii ve skále vyrytý velký nápis „IG lifefamilypassport 2019“ – tak zní i název jejich účtu na Instagramu. Instagramový účet @lifefamilypassport už v době psaní tohoto článku nebyl aktivní, ani FB stránka autorů.

Screen fotky s vyrytým nápisem, původní zdroj @lifefamilypassport.
Screen fotky s vyrytým nápisem, původní zdroj instagram.com/lifefamilypassport.

Zkopírovaná fotka se pak objevila na facebookové stránce CHKO Český ráj s titulkem „STUPIDNÍ EXHIBICE V CHKO ČESKÝ RÁJ“. Lidé do skal ryjí bohužel pořád a sem tam se snímek díla nějakého „umělce“ objeví. Ale tohle už bylo asi moc i na ochranáře přírody, tak fotku v popisu řádně „opepřili“.

Po nápisu na skále vydřený flek

Kromě vyrytého nápisu ochranáře zřejmě rovněž naštvalo to, že nápis autoři pak údajně ze skály vyškrábali, čímž ji ještě více poškodili. Ochranáři k původní fotce s nápisem ještě přiložili další snímek, který měl dokládat vydření nápisu ze skály.

Dva tábory: „Je to Photoshop!“ vs. „Je to fikce!

Fotografie nápisu i vymazaného místa působily tak nějak uměle, jako by někdo obě varianty upravil například ve Photoshopu nebo jiném programu na úpravu fotek. To byl zřejmě důvod, že se pod příspěvkem brzy strhla velká diskuse, zda jsou fotky skutečné a zachycují realitu nebo se jedná o fotomontáž.

Příspěvek jsem sdílel i na naší FB stránce Český ráj, kde zaznívaly názory podobné. Jedni hned autorům nápisu nadávali, druzí prohlašovali, že je to fikce.

Zastupitelé Správy CHKO Český ráj na Facebooku tvrdili, že to mají podložené a v místě ověřené, čímž se situace ještě více zamotávala. K tomu mohlo přispět i to, že na mé dotazy týkající se pravdivosti fotografie z CHKO odpovídali tak nějak nepřímo, neurčitě a vlastně ani není jasné, kdo za CHKO na Facebooku komunikuje. Autor příspěvků se nepodepisuje.

Už od začátku jsem z výše uvedených důvodů u příspěvku na Facebooku na naší stránce raději uváděl, že není jisté, zda jde o realitu nebo nějaký výstřelek. Fake news je totiž na sítích mnoho a snadno se jich bohužel chytají i média.

Osobní ověření v terénu a video

Abych zjistil, jaká je skutečnost, vydal jsem se ve středu 31. 7. 2019 do terénu na průzkum. Během dne pršelo, počkal jsem tedy do večera a nahoru na skály se pak vypravil.

Vydřený flek na skále, Příhrazské skály, Český ráj.
Vydřený flek na skále , fotografie bez úprav.

Naštěstí Příhrazské skály docela znám a podle výhledu na fotce, publikované na Instagramu údajnými vandaly, jsem docela přesně odhadl, kde se místo nalézá. Jedná se o oblast Na Vranovech a skalní masiv před Indiánem, poblíž Vepřska.

Vydřený flek na skále z jiného úhlu, fotografie bez úprav.
Vydřený flek na skále z jiného úhlu, fotografie bez úprav.

Pro lepší přehlednost svá zjištění dále uvádím v bodech

 • Na místě je skutečně na skále vyhlazená plocha o rozměru asi 1 × 0,2 metru, není však jasné, jak je zásah starý, ani není nějak přímo doložitelné, zda v místě nějaký nápis vůbec byl nebo nebyl. I přesto, že jsem to osobně viděl a fotil, na fotce to opravdu vypadá, jako bych kus skály nějak vymazal v editoru. Abych rozprášil případné dohady, natočil jsem na místě i video. Podívejte se.
 • Je možné, že tam autoři skutečně velký nápis vyryli. Ti však podle článků v médiích prý tvrdí, že nic nevyryli, a že jejich profil na Instagramu někdo zneužil. Pak je trochu záhadou, proč se fotka s nápisem objevila na jejich instagramovém profilu, proč potom zase zmizela a z jakého důvodu už nemají profil ani aktivní. Zda nápis vyryli nebo ne, mi ale nepřísluší hodnotit.
 • A teď pozor, zásadní nová indicie, kterou všichni zástupci médií asi přehlédli, anebo alespoň nevím, že by se o tomto někdo zmínil: Martin Vinca Poslt pod můj komentář u příspěvku na FB stránce CHKO doplnil svoji fotografii z 18. 6. 2019, tedy asi měsíc před údajným činem. Pod svoji fotku vložil srovnávací snímek od kohosi ze Správy CHKO Český ráj. Jaké je zjištění? Něco velkého vymazaného už na skále bylo v červnu, možná ještě mnohem dříve.
Koláž dvou fotografií místa, horní snímek dle autora fotografie z 18. 6. 2019. Zdroj: Martin Vinca Poslt v komentáři pod mým příspěvkem; zdroj druhého snímku v koláži: Správa CHKO Český ráj.
Koláž dvou fotografií místa, horní snímek dle autora fotografie z 18. 6. 2019. Zdroj: Martin Vinca Poslt v komentáři pod mým příspěvkem; zdroj druhého snímku v koláži: Správa CHKO Český ráj.

Co to všechno znamená?

 • Může to naznačovat dvě věci:
  • a) Buď autoři na skálu žádný nápis nevyryli a do fotky si jej na již „připravené“ místo doplnili v nějaké aplikaci (případně to udělal někdo jiný), anebo
  • b) třeba jej tam vyryli a skálu posléze uvedli do „původního stavu“, v jakém byla už v červnu, tedy s vyhlazeným místem, jen zase o několik milimetrů hlubším. To by asi posoudili pouze odborníci s příslušným vybavením. Myslím však, že je to vlastně docela fuk. Proč?
 • Protože v blízkém okolí je nápisů vyrytých spousta. Tento údajný nový je jen „kapkou v moři“. Možná se kvůli němu na sítích a v médiích strhla velká informační a diskusní lavina z důvodu, že je právě mediální „okurková sezóna“. Anebo to celé chytlo frkot kvůli tomu, že nápis na skále i předchozí výmaz na fotkách vypadaly opravdu jako upravené na počítači.
 • Asi 100 metrů vedle je „kačerská dálnice“. Láká je tam jeden z magnetů Příhrazských skal – nahoře na skalách je totiž skalní brána zvaná jako „sokolí pusinky“. Já si ji „naslepo“ objevil už dávno předtím, mnoho let před návalem vyznavačů Geocachingu a pojmenoval tehdy jinak.
Vyryté do skály
Vyryté do skály.

Objev brány jsem si ponechal pro sebe a lokalitu tajil, hlavně z důvodu ochrany přírody a také proto, že je brána vysoko na skalách a pohyb nahoře je docela nebezpečný. Kdysi o této skalní bráně věděla asi jen hrstka lidí. Teď už je však místo podle mého názoru tak zprofanované, že tam míří, odhadem, nejméně desítka lidí denně. Podle lidských stop spíš více.

Tomu v místě odpovídá i stav terénu – vydupané pěšiny, pošlapané a obnažené kořeny stromů, které lidem slouží asi jako madla. A pískovec? Na některých místech skála vypadá jako po laserové válce.

Vyryté do skály
Vyryté do skály.

Pod nohami selfíčekchtivých návštěvníků mizí pískovec asi 10násobnou rychlostí než pod klacíky rytců skal. Už se mi ani na to kdysi tajemné a pro mě vzácné místo moc nechce, své kouzlo tak trochu ztratilo, dnes je to tam prostě „masovka“. Jednou jsem nahoře na skále viděl i postavený stan. Ale tohle celé, co píšu, je jen můj osobní subjektivní pohled na danou lokalitu.

 • Pod kopcem, po cestě ke skalní bráně, terén vypadá podobně. Rytiny do pískovce jsou mnohonásobně větší a horší než jeden, byť metrový, nápis, přitom tolik propíraný v médiích a diskusích. Navíc ani není 100% doložitelné, zda jej autoři do skály skutečně vyryli nebo ne. Je tedy jen na vás, jak s informacemi naložíte.

Resumé: rytí do skal je špatné, ale horké hlavy taky

Rytí do skal je naprd, to je jasné. Asi jim to nijak moc neublíží, stojí tady už dlouhé věky a dál stát budou, mnohem déle než trvá jeden lidský život vandala. Jenže prostředí si kazíme my, lidé. Pak se na to totiž musíme koukat. I přes to všechno bych hned nedělal „z komára velblouda“.

Myslím, že přírodě by asi více prospěla větší osvěta návštěvníků i jejich ratolestí než jen hrozit vysokými pokutami. Možná by bylo fajn co nejvíce razit nový trend, že rytí do skal už prostě není trendy a dělají to jen hlupáci, třeba něco jako moderní je nekouřit. Tím samozřejmě nechci říci, že kuřáci jsou hlupáci, to jistě ne.

Skalní reliéfy u Kopicova statku stejně jen tak nikdo nepřekoná, tak nač si skály ničit nějakými nápisy, že?

Příjemný pobyt v Českém ráji!