Gotický hrad Kost stojí, na rozdíl od ostatních hradů, ve skalnatém údolí na pískovcovém ostrohu, uprostřed dvou údolí – Plakánek a Prokopského. Je jedním z nejzachovalejších a nejvýznamnějších středověkých hradů v České republice, i když jej hradní pánové během dob minulých nechali několikrát přestavět.

Jednou ze zajímavostí je hlavní Bílá věž, která díky lichoběžníkovému půdorysu prý odolávala i dělovým koulím. Objevte hradní mučírnu, seznamte se s katem Heřmanem, princeznou Karolínkou, projděte si skalní byt Barušky, ochutnejte Kostecké pivo. Poznejte středověký hrad Kost.

Beneš z Vartenberka a z Kosti

V polovině 14. století hrad Kost podle dochovaných zdrojů založil Beneš z Vartenberka, později také s přídomkem “a z Kosti.” V průběhu doby se pánové hradu ještě pak mnohokrát vystřídali. Jedním z nich byl například i Albrecht z Valdštejna, Humprecht Jan Černín i Lobkovicové. Giovanni Kinský dal Borgo, syn poslední majitelky Kosti, hrad získal zpět v restituci v roce 1992.

Věž, po které se klouzaly dělové koule

Lichoběžníkový půdorys Bílé věže měl pro pány Kosti strategickou funkci – pomáhal hrad chránit před salvami z děl nepřátel. Po stěně, která není k nepříteli natočena kolmo, totiž dělová koule prý lépe sklouzla. Pro obranu hradu byly přínosem i Bílý a Černý rybník, soustava 4 bran a kromě kamenného i dřevěné opevnění hradu, které se opíralo o skalní podloží. Bezpečnost posiloval i systém vstupu do horního hradu – aby se tam vstupující dostali, museli celý objekt obejít a projít zúženými prostorami. První a druhá brána byly zajištěny navíc příkopem a padacím mostem, navíc v dostřelu dvou věží.  K hornímu hradu v době založení patřila velká věž, hradní palác a hradní kaple svaté Anny – vzácná památka gotické architektury.

Jan Žižka z Trocnova: Kost patří psům

Jako mnoho dalších míst, i hrad Kost je spojen s husitskou dobou. Při obléhání hradu Jan Žižka z Trocnova podle legend pravil, že “Kost patří psům” a obléhání přerušil.

Třicetiletá válka a velký požár

Během 30leté války se na Kosti usadily císařské jednotky. Avšak ještě předtím, než došlo k obléhání hradu nepřáteli, způsobili vojáci požár. Zachvátil vše, s výjimkou kaple a velké věže.  Následující držitel panství Heřman Černín z Chudenic pak investoval hlavně do hospodářství. Ale do hradu už moc ne. Využíval hradní prostory jako skladiště. Kost rychle chátrala a v roce 1686 velká část starého paláce spadla.

A tak si Heřman Jakub Černín přizval na pomoc italské stavitele, kteří do roku 1691 Kost přestavěli do podoby, ve které hrad z velké části můžete vidět i dnes. Několik přestaveb další pánové hradu realizovali ještě ve století 18. a 19. během panování rodu Netolických.

Po jejich vymření už hrad i s panstvím vlastnil italský rod Dal Borgo, který jej v restitucích po pádu železné opony opět do vlastnictví získal.

Kde je původ názvu „Kost“?

Hrad Kost do tajemství halí mnoho pověstí. Jedna z oblíbených legend ukrývá informaci, že hrad dostal své jméno “Kost”, protože jej nepřátelé dobyli jen jednou. Hrad byl v dobách častých nájezdů tvrdý jako kost.

Středověká mučírna a kat Heřman

Zajímá vás hrdelní právo 16., 17. a 18 století? Kat Heřman vám jej představí a zavede vás do hradní mučírny, kde si mučicí techniky vyzkoušíte na vlastní kůži.

Hrad Kost a Bílý rybník.

Psí hřbitov

Kostečtí panovníci pro své hradní čtyřnohé mazlíčky kdysi založili psí hřbitov – na severní straně od hradu. Místo posledního psího odpočinku dnes však už chátrá.

Skalní byt Barušky

Když se po červené turistické trase vydáte pěšky na severozápad od hradu, asi po 200 metrech po levé straně ve stráni objevíte vstup do skalních místností – obydlí Barušky, původem někdy před rokem 1850.

Skalní obydlí obývaly bývalé zaměstnankyně hradu, které se už hradním pánům nehodily k práci – vdovy pro pacholkovi či nádvorním. Legendy praví, že obě ženy zde spolu žily asi 19 let a byly mezi sebou sokyněmi. Skalní obydlí užívaly odděleně, stejně tak přidělované jídlo a peníze.

Podle českého spisovatele Karla Václava Raise, který se Českým rájem toulal, byl původ Barušek takovýto: V kosteckém podhradí žil starý pastýř. Po úmrtí manželky zůstal se synem, který si našel dívčinu a přivedl ji domů. Ta starého pastýře – otce svého chotě – ale doma nechtěla. A tak si děd prý během jednoho roku postupně vybudoval bydlení v pískovcové skále, na kterou byla chalupa přímo napojena.

Časem si ve skále vydlabal komůrku i vlastní vchod. Když dílo dokončil, dal svému synovi i snaše sbohem a ulehl ve svém novém skalním bytě. Naposledy. Která z legend je pravdivá, se už zřejmě nedozvíme.

Ale skalní byt Barušky můžete prozkoumat i dnes. Zvlášť dětem se v něm bude jistě líbit.

Až budete stát před vstupem do skalního bytu, ztište se. Možná uslyšíte naříkání, hlavně, když fouká vítr. To skřípe dřevo starých stromů. Možná se do nich proměnily Barušky, kdo ví?

Českorajský kvíz: Najděte místo, odkud uvidíte 3 zdi Bílé věže

Víte, že z jednoho místa pod hradem uvidíte Bílou věž ze tří stran? Najděte to místo.

Najděte místo, odkud uvidíte 3 zdi Bílé věže hradu Kost.

Princezna Karolínka

Vaše ratolesti zabaví princezna Karolínka. Dětem i vám představí pohádky pocházející z Kosti a okolí, spolu nahlédnete do komnaty princezny Adélky. Na začátku prohlídky okruhu Z pohádky do pohádky dostanete hrací kartu, na kterou budete s dětmi vyplňovat odpovědi na princezniny otázky.

Vyplněnou kartu pak odevzdáte u poklady. Třeba se na vás usměje štěstí v podobě výhry volné vstupenky na prohlídku a trhy na zámku Karlova Koruna. Výherce na Kosti losují jednou měsíčně.

Na prohlídku 4 prohlídkových okruhů s průvodcem

Interiér hradu navštivte od dubna do října. Vydejte se na prohlídku v rámci jednoho ze čtyř okruhů.  – I. okruh: Rod Kinských v Čechách  – II. okruh: Středověká mučírna  – III. okruh: Zkrácená prohlídka  – IV. okruh: Z pohádky do pohádky  Vstupenky na prohlídkové okruhy koupíte od 120 korun za dospělou osobu, za seniory a děti zaplatíte méně.

Hrad Kost ve filmu

Na kosti filmaři točili několik filmů, například S čerty nejsou žerty, anebo Radůz a Mahulena.

Na trhy, rytířský turnaj i koncert

Chcete si atmosféru na Kosti užít co nejvíce? Vyrazte na jaře na Velikonoční trhy, během sezóny se zajděte podívat na rytířský turnaj, anebo na některý z koncertů.

Kam pro další informace

– Webové stránky hradu Kost  – Web Kinských

Na Kost autem

K hradu osobním autem dojedete směrem od Sobotky okolo loveckého zámečku Humprecht, od Mladé Boleslavi přes Dobšín, anebo od Turnova přes Žďár.

Na Kosti je několik parkovišť – pro osobní automobily na jihozápadní a jihovýchodní straně hradu, pro autobusy na východní straně poblíž Bílého rybníka.

Jsou-li během koncertů známých interpretů nebo jiných větších akcí parkoviště plná, řidiči parkují i u aleje na příjezdové straně od Ždáru, směrem na severozápad od hradu u Černého rybníka.

Na Kost na kole

Na hradě jsou i stojany na kola pro cyklisty – například u Restaurace U Draka.

Na Kost autobusem i vlakem

Pokud nejezdíte autem, vyrazte na Kost na kole. Anebo se svezte autobusem. Zastávka a otočka autobusu je na jihovýchodní straně od hradu.

Na Kost jezdí:  – Autobus č. 260340 ze Sobotky.

– Autobusy č. 260020 z Dobšína a Mladé Boleslavi, a č. 670365 z Turnova do Sobotky zastavují 1,5 km od hradu na zastávce Libošovice – Podkost, křižovatka Pomníky. Dojdete na ni po červené, na sever od Kosti.

– Nejbližší vlaková zastávka je v obci Libošovice, po žluté 1,4 km východním směrem od hradu.

– V období turistické sezóny u hradu Kost zastavuje turistický cyklobus – hnědá linka.

Kde se najíst a napít? U Draka

Restaurace U Draka a Kattovo Kostecké pivo

U hradu Kost se občerstvěte třeba v hradní restauraci U Draka. Najdete ji přímo na spodním nádvoří. Z druhé strany, od Bílého rybníka, má venkovní krytou terasu.  Objednejte si něco k jídlu a zažijte pocit šlechtice. Až bude vaše dobrota u okénka k vyzvednutí, zahrají vám fanfáry.

Ochutnejte Kostecké pivo – 10° Kostecký hlt nebo 12° Kostecký kat. Pivo vaří podle staré receptury sedláka Katta, jehož žena jednou zapomněla před sadbou déle namočené obilí ve vodě z Bílého rybníka, a to mezitím nakvasilo do pivní podoby.

Hotel Helikar

Trochu jako gastro old-timer působí nabídka restaurace hotelu Helikar. Stojí před ní i stánek, kde vám naservírují českou fast-food klasiku – párek v rohlíku, hranolky.

Občerstvovací přívěs

V sezóně bývá občas otevřený také občerstvovací přívěs u cesty směrem na Žďár, asi 300 metrů směr sever.

Když už „potřebujete“

WC najdete v restauracích, a také u parkoviště na jihozápadní straně hradu.

Suvenýry na památku

Co si z hradu odvézt na památku? Sbíráte-li turistické známky, seženete tady č. 150. V sezóně stojí u cesty poblíž parkoviště pro autobusy stánky se suvenýry. Stejně tak na nádvoří hradu, kde je rovněž hradní obchod. Nakoupíte tam vstupenky i památkový artikl.

Rybník Bílý, Černý, Labutí, Partoťák a Obora – možná potkáte i živého vodníka

Ze všech tří stran byly kolem hradu tři rybníky – Bílý, Černý a Labutí. První dva zmiňované u Kosti místní kachny, labutě, ryby a žáby obývají dodnes. Když se kdysi hráze rybníků protrhly, proměnilo se okolí Kosti v těžko přístupný terén.

Po modré do Dobšic

Vydáte-li se po modré, dojdete k dalšímu rybníku, kterému místní říkají Partoťák. Modré turistické značení vás dál zavede až do Dobšic.

Po žluté Plakánkem a k Humprechtu

Jestliže vyrazíte po žluté údolím Plakánek směr Střehom, asi po 1 km objevíte rybník Obora neboli Pilský. Kousek od jeho hráze možná potkáte i živého vodníka – má tam chalupu známá herecká pohádková bytost Josef Dvořák.

Půjdete-li od hradu po žluté na druhou stranu, na východ, pěknou procházkou mezi sady dojdete na vlak do Libošovic, k loveckému zámečku Humprecht a do Sobotky.

Po zelené do Rytířovy Lhoty

Po zelené dorazíte do Rytířovy Lhoty a dál do údolí Žehrovky.

Po červené do Srbska a k rybníkům

Červená turistická trasa vás kolem Bílého rybníka na severovýchod povede Prokopským údolím do Libošovic, dále na Podsemín, rybník Nebákov, až na Trosky.

Pokud půjdete po červené od hradu směrem na severozápad, dojdete do Srbska, do Příhraz, na Drábské světničky a ke hradu Valečov.